X-men - A kívülállók
Nos, az első film, amit alaposabban górcső alá veszünk az X-men filmek első darabja, A kívülállók lesz. Sejthetőleg az elkövetkezendő időkben elég sokat fogok a filmekről írni, mert az elmúlt egy hétben elkapott az X-men láz, és most sürgősen nekiálltam pótolni a jelentős X-men irodalom-béli lemaradásom (rajzfilmek, filmet... képregényre nem vetemedem...:D)
Kezdetnek skubizzuk, hogy mit mond a port.hu!
port.hu szerint: Mutánsok élnek köztünk. Emberek ők is, de a genetika véletlene folytán különleges képességekkel születtek. Van köztük, aki olvas mások gondolataiban, van, aki átsétál a falon, vihart támaszt, vagy ölni tud a puszta tekintetével. Az emberek nem ismerik őket, ezért félnek tőlük. A mutánsok egy része pedig retteg ettől a félelemtől, ezért a zseniális Magneto (Ian McKellen) vezetésével háborúra készül. Ám működik egy különleges intézet, ahol a rejtélyes X professzor (Patrick Stewart) X-Men nevű különleges csapatával mindent megtesz, hogy a mutánsok rosszabb felétől megvédje az emberiséget.
néhány adat a filmről: Kis hazánkban 2000. novemberében mutatták be ezt a remekművet, amit nekem nyilvánvaló késéssel sikerült megnézem (csupán 13 év, de ki számolja). A filmet - akárcsak az ezt követő második részt - Bryan Singer rendezte, és zseniális szereplőgárdát állított fel a filmhez. Ian McKellen, mint Magneto, Patrick Stewart X professzorként, Halle Berry Ciklon bőrében, Hugh Jackman Farkasként (az angol verzióban Wolverine, ami Rozsomákot vagy Torkosborzot jelent, személy szerint, nekem a Farkas jobban bejön.) Van egy zseniális színészi stábunk, egy remek rendezőnk, és egy jó alapsztorink ahhoz, hogy kapjunk belőle egy akciófilmet. Rossz ebből már nem sülhet ki.
a visszhang: Ami azt illeti, nem is sült. A közel háromszáz-millió dollár összbevételt hozó filmet a hollywoodi képregényfilmek elindítójaként tartják számon, mivel olyan filmek követték, mint a Pókember-filmek, a Vasember, Hulk, és a Fantasztikus Négyes. Bár a képregény-rajongók közt akadtak rossz-visszhangok. Többen elégedetlenek voltak azzal, hogy a Jackman által alakított Logan túlzottan előtérbe került, vagy épp, hogy a képregényben kulcsszereplőként jelenlévő Külkopsz elvesztette meghatározó szerepét.
hogyan akadtam a filmre: Decemberben megnéztem A nyomorultakat moziban, aminek ugyebár Jackman az egyik főszereplője. Talán ekkor kezdődött el a mostanra már szinte kórosnak mondható HJ-imádatom. Becallom, kicsit talán gáz a dolog, mert tizennégy éves korom óta nem voltam így odáig egy színészért, ráadásul akkori rajongásom tárgya a Twilightból ismert Taylor Lautner volt. Bár azt azért illik megemlíteni, hogy az ízlésem jelentőset javult azóta.
Szóval ott tartottam, hogy Jackman-imádat. És a múlt héten, kitaláltuk egyik barátnőmmel, hogy mi moziba megyünk. Végigböngésztük a filmeket, és rákadatunk, a frissen, ropogósan kijött The Wolverine-re. Átfutottam a stáblistát, összeütközött a tekintetem Jackman nevével, és kijelentettem, hogy én ezt akarom megnézni. Azelőtt az X-mennel annyi volt a kapcsolatom, hogy gyerekkoromban néztem az X-men: Evolúció rajzfilmet, és hogy unokatesómnak volt valami X-menes játéka a gépen. Szóval megnéztük a filmet, három nappal később pedig már A kívülállókat néztem itthon, egy nagy tányér sósperec társaságában.
személyes vélemény: Rettentően tetszett a film, ebben nyilván szerepe volt Jackmannak is, de a másodikat is szerettem, és abban már egy kicsit kevesebbet szerepelt, szóval... A szereplőgárda nyilván nagyban hozzájárul ahhoz, hogy egy ilyen zseniális filmet összehozhassanak, de maga a történet kidolgozása is jó volt. Logan karakterét, nem lehet nem szeretni, kiváltképp akkor, mikor Scottal osztják egymást. Apropó Scott... Ezen kívül nehezen viseltem a jelenlétét, meg az édes, cuki, okos nőéjét is... Az meg, hogy Logan odáig van Miss "Ribanc" Grey-ért, durván ledöbbentett. Ezt talán, mint egyetlen negatívumot tudnám felhozni.
Vadóc kulcsszerepének szintén örültem, mert a rajzfilmben tökre szerettem a karakterét. Bár ez a Vadóc, azért nem teljesen az a Vadóc. A Logannel folytatott beszélgetéseikért odáig voltam, a kedvenc a Logan kocsijában lefolytatott.
A látványvilága lenyűgözött, az akciójelenetek is helyén voltak, és az utolsó nagy-jelenet, amikor kiszabadítják Vadócot, kellőképpen izgalmas volt ahhoz, hogy egy fél darab perec se menjen le a torkomon, helyette inkább a kezemet tördeljem.
Mystique-et nagyon eltalálták, eszméletlen jó lett a kinézete, a karaktere... minden. Magnetóval kapcsolatban külön tetszik az, hogy ránézésre kedves idősödő bácsinak tűnik, valójában pedig rosszabb, mint az ördög.
Ha már az előbb Mystique jelmezéről beszéltem... Hálát adtam az égnek azért, hogy Jackmant nem kényszerítették bele feszülős narancssárga latexruciba... Bár nyilván abban is állatul nézett volna ki (komolyan, ő miben nem?) de azért a farmer-bőrdzseki-motor kombó valahogy jóval menőbb.
Kezdem úgy érezni, hogy túl sok szót ejtettem arról, hogy tulajdonképpen mi is van Hugh Jackmannnel, és eltértem az eredeti témától, tehát itt az idő, hogy nekilássunk pontozni.
pontozás:
Szereplőgárda: 10/10 - Ennél tovább nincs hova menni, annyira eltalálták a karaktereket, a személyiségeket, a külsőket, a színészeket, hogy innen már csak lejjebb van.
Látvány: 10/8 - Azért nem kap tízest, mert az X-men hármat még nem láttam, és mivel 6 évvel frissebb a film, sejthetőleg ott nagyobbat ütnek az effektek, de ez egy erős nyolcas.
Soundtrack: 10/8 - Különösebben mély nyomot nem hagyott bennem, mert ezer más dolog volt, amire a film közben koncentrálhattam, és ez végülis jó. Mert általában ha már nagyon unok egy filmet, akkor szoktam a zenéjére koncentrálni. Viszont így visszahallgatva, nem rossz ez, sőt, kifejezetten tetszik. A Logan and Rogue (Logan és Vadóc) hagyott bennem kifejezetten mély nyomot. Még attól függetlenül is, hogy őket nagyon együtt akarom látni.
Összességében - szerintem: 10/10 - Azt hiszem, a fentebb leírtakat figyelembe véve, ezt nincs hova magyarázni.
Összességében a port.hu-szerint: 10/8,6
Összességében a IMDb szerint: 10/7,4
|